ZABAWA W CHOWANEGO (2020) - cały film braci Sekielskich (napisy PL)

Ten film został w całości sfinansowany ze zbiórki. Tylko taki model finansowania zapewnia nam, twórcom, pełną niezależność. Teraz pracujemy nad kolejnymi ważnymi filmami dokumentalnymi o aferach SKOK oraz roli Jana Pawła II w tuszowaniu przypadków przestępstw duchownych.
Prosimy nas wesprzeć darowiznami na konto:
Kombinat Medialny Sp. z o.o.
nr konta: PL 16 1950 0001 2006 0339 0016 0002
tytuł przelewu: Darowizna na film dokumentalny
Kod SWIFT Idea Bank: IEEAPLPA
Paypal: m.sekielski@gmail.com
patronite.pl/sekielski
Dziękujemy!
Tomasz Sekielski, Marek Sekielski
W sprawie wykorzystania fragmentów filmu prosimy o kontakt: m.sekielski@gmail.com

FB: Sekielski/

TT: @sekielski

Kommentarer

 1. Zaneta Kozieł

  Zaneta Kozieł6 timer siden

  Film obowiązkowy dla każdego Katolika.

 2. Robert

  Robert7 timer siden

  Wyłapać i ... Wiecie co dalej. Matka Ziemia musi pozbyć się robactwa. Ale musimy Jej POMÓC. Sama sobie nie poradzi. Więc do boju RODACY !!!

 3. cinnam mon

  cinnam mon8 timer siden

  To jest tragiczne. Dziękuje za odwagę, za pracę nad dokumentem. Oby zobaczyła go jak największa ilość osób.

 4. mroczny opiekacz

  mroczny opiekacz10 timer siden

  mój pedofil (sekieski) jest lepszy niż twój ....

 5. Mariusz Ostaszewski

  Mariusz Ostaszewski11 timer siden

  Brawa dla bohaterów filmu......

 6. Jolanta Kasmeski

  Jolanta Kasmeski12 timer siden

  Muj Boze..teraz juz wiem dlaczego przez dlugie lata cos ktos mi mowilo ze katolicy to nie wiara -- kat..

 7. mroczny opiekacz

  mroczny opiekacz10 timer siden

  co Ty bredzisz

 8. El Lato

  El Lato13 timer siden

  Nie rozumiem, dlaczego ofiary lub ich rodzice nie informują o czynach zboczeńca na policji, prokuraturze... Po komentarzach wnioskuję, że niektórzy są przekonani, że ksiądz ma immunitet i nie podlega karze świeckiej! Ps ksiądz, po udowodnieniu winy i odbyciu kary powinien z automatu zostać pozbawiony święceń, a nie przenoszony w inne miejsce i w tym jest sedno.

 9. Mlena K

  Mlena K14 timer siden

  Straszne jest to wszystko... zeznania Biskupa pokazane w filmie to komedia.

 10. Czszlojad Zedo

  Czszlojad Zedo15 timer siden

  Znieść celibat

 11. piter pit

  piter pit15 timer siden

  ciekawe czy bp Janiak zostanie za całokształt odwołany i wyleci z hukiem z diecezji kaliskiej? obstawiam że nie, a jeśli nawet to za wiele lat po prostu sobie pójdzie na emeryturę..?

 12. Kornelia Chodziutko

  Kornelia Chodziutko16 timer siden

  Dlaczego reprezentanci kościoła utożsamiają pedofilię z homoseksualizmem. Pedofilia to odczówanie pociągu seksualnego do dziecka, bez względu na płeć. Homoseksualizm nie jest chorobą, a na pewno nie wyżądza nikomu krzywdy.

 13. Marzena Maya Galik

  Marzena Maya Galik16 timer siden

  Jak dobry ksiadz moze bronic pedofila? Msi miec tez za skora!!! W cholere z tym celibatem i calym majatkiem kosciola. Trzeba to wypieprzyc w kosmos. Jedyna normalna opcja to PASTOR i skromne koscioly.

 14. SkiniNieMiliMiObiliOdbyt PodziurowailiMojeHemoroidy

  SkiniNieMiliMiObiliOdbyt PodziurowailiMojeHemoroidy16 timer siden

  I tutaj teksty Arki Satana wpisują się idealnie.

 15. Tomasz Junkanc

  Tomasz Junkanc17 timer siden

  Myślę że prawdziwa skala pedofilii w kościele musi być zatrważająca. Zauważyliście, że sądy koleżeńskie są zazwyczaj pobłażliwe np. wśród lekarzy? Ryzyko błędu lekarskiego jest duże i nie wiadomo kiedy z sędziego można stać się osądzonym. Strach przed tym jest uzasadniony. To tak jakby kierowcy mieli sądzić innych kierowców. Ja nigdy nie spowodowałem wypadku, ale czy tak będzie do końca życia? Czy będę mógł wtedy liczyć na taryfę ulgową? Czy zatem pobłażanie księżom pedofilom może wynikać ze skali problemu? Czy ilość księży z dewiacjami jest tak duża, że boją się wystawić kolegów, bo nie wiadomo kiedy to ich uczynki wyjdą na jaw? Poza tym uważam że Panowie Sekielscy robią bardzo dobrą robotę. Im więcej ofiar się ujawni, tym trudniej będzie Kościołowi zapanować nad tematem, aż w końcu nie da się tego zamieść pod dywan i będzie trzeba się tym zająć. Jest to też material prewencyjny. Ja jako świeżo upieczony ojciec nie pozwolę żeby mój syn wchodził w zażyłość s księdzem czy jakimkolwiek dorosłym i np. odwiedzał go samodzielnie.

 16. Wujek Władzio

  Wujek Władzio18 timer siden

  Polecam oglądać

 17. nie mów właśnie bo cie kura jajem trzaśnie

  nie mów właśnie bo cie kura jajem trzaśnie18 timer siden

  jak można zniszczyć wielu ludziom życie swoimi obrzydliwymi czynami i jeszcze żeby mieć czelność bronić się, że to szatan ich kusił, że on swoją pokutę odprawia całe życie DLACZEGO W KOŚCIELE TO WCIAZ JEST BEZKARNE!!!!!!

 18. THE DRIV3R by Amadeusz

  THE DRIV3R by Amadeusz19 timer siden

  Nie rozumiem jak rodzic, który słyszy jakieś plotki na temat księdza jeszcze pozwala na przebywanie sam na sam dziecka z księdzem. Kościół to ciemnota jednak, zlasowali ludziom mózgi, pozostałość ze średniowiecza. Tłumaczenie tych księży to jak rozmowa z dzieckiem - "bo mnie szatan podkusił".

 19. PAN TOMASZ

  PAN TOMASZ19 timer siden

  Daj namiary na nich to się wszystko załatwi od ręki!!! Zero tolerancji dla takich ......!!!!!!!!

 20. Jotras

  Jotras19 timer siden

  bardzo serdecznie Wam współczuję ♥ i dobrze, że o tym głośno mówicie, bo tylko tak można się z tego koszmaru wyzwolić, choć będzie to trochę czasu trwało...

 21. Olaf Kowal

  Olaf Kowal19 timer siden

  ZAGADKA: jak nazywa się organizacja religijna, która ma nieomylnego przywódcę i która twierdzi, że tylko ona posiada całą prawdę a reszta się myli?

 22. Olaf Kowal

  Olaf Kowal19 timer siden

  Kto myśli, że sekta?

 23. K. K.

  K. K.19 timer siden

  Panie Tomaszu, ogromny szacunek za to, że bada Pan sprawę pedofilii w kościele. Wymaga to nie lada odwagi i dodatkowo jest bardzo dobrze przygotowanym materiałem dziennikarskim, który dla wielu byłby tematem skrajnie niewygodnym. Niestety bezstronność, bezpartyjność i wysoka kultura dziennikarska to wymierające obecnie wartości, które niegdyś były fundamentem wolnych mediów. Dziękuję za Pana wkład i twórczość.

 24. fr koppo

  fr koppo20 timer siden

  Najbardziej dziwi mnie ta postawa pokrzywdzonych jak i rodzicow, którzy przychodzą do tych świń i jeszcze do nich mówią proszę księdza albo ekscelencjo. Kompletnie nie rozumiem braku chęci zemsty ze strony tych ludzi. Może gdyby te świnie żałowały tego naprawdę to jeszcze bym ich podejście zrozumieć mógł. A tak gdzie oni mają gdzieś ofiary na miejscu takiej poszkodowanej osoby, zemścił bym się i to bardzo

 25. Airi

  Airi20 timer siden

  Dziękuję za ten film.

 26. Airi

  Airi20 timer siden

  Niestety takie sytuacje były też w mojej szkole. Ksiądz został przeniesiony. Nikt z dorosłych nie zainteresował się sprawą, dlaczego szóstkowe - piątkowe uczennice dostają z religii 4+ na koniec roku, bo odważyły się powiedzieć, "jak ksiądz chce buzi za 6 to powinien w burdelu pracować, nie w kościele..." Niestety zapłacily za to nie tylko oceną... ślad został

 27. Adam Duda

  Adam Duda21 time siden

  Oooo... widzę że niewygodne komentarze są usuwane... Cenzura, znaczy się ,działa nawet u Sekielskich, którzy w komentarzach czekają jedynie na oklaski. Co z kolegami z TVNu? Czy pedofilia w ich przypadku nie jest rażąca? Czy może dzieci z patologicznych rodzin ,zdaniem Sekielskich, nie zasługują na obronę tak zawziętych dziennikarzy ? Co jest takiego w temacie pedofilii wśród celebrytów i biznesmenów , że nie interesuje Sekielskich? Tylko zboczeńcy w sutannach zasługują na film? Przecież to wybiórcze traktowanie tematu. Pedofilia jest ZŁEM W KAŻDYM PRZYPADKU. W każdym!!!! Dlatego każdy pedofil zasługuje na więzienie, nie tylko ten w sutannie. Może Sekielscy, z kamerą o mikrofonem, odważnie zapytają o pedofilię kolegów i znajomych, może nakręcą film o ich podbojach wśród siódmoklasistów...

 28. Adam Duda

  Adam Duda22 timer siden

  Siostra nie była świadkiem na 100%.... ku.wa.... To wszystko powinno się smażyć w piekle, po wsze czasy.

 29. Sebastian Sebek

  Sebastian Sebek23 timer siden

  Brawo bracia Sekielscy poruszajcie ten temat aż do śmierci ..... Całym sercem jestem z wami.

 30. Inżynier Umysłu

  Inżynier Umysłu23 timer siden

  I się wydało co tak naprawdę się podziało Mr Segielski

 31. Jacek Kosztyla

  Jacek Kosztyla23 timer siden

  Chciałbym aby w końcu społeczeństwo zrobiło porządek z tą mafią kościelną. Zerwać konkordat, opodatkować kościół, ujawnić finanse pieprzonej sekty może w końcu dożyję tego pięknego dnia. Szacun dla pokrzywdzonych za odwagę......

 32. Pozytywny Demon

  Pozytywny DemonDag siden

  A ludzie mówią że to satanizm jest zły....

 33. Igor Imianowski

  Igor ImianowskiDag siden

  Za siusiaka mnie łapali za siusiaka! XDD bawi mnie to

 34. Igor Imianowski

  Igor ImianowskiDag siden

  Teraz to już jest jazda na kościół xD

 35. Huczka Huczka

  Huczka HuczkaDag siden

  Zabrać się wreszcie za wszystkich pedofili w tym "gwiazdy" show biznesu w tym nadal nie ukaranego zdolnego pedofila Polańskiego, ksieży itd kara kastracji chemicznej plus bezwzględnie 10 lat pozbawienia wolności bez względu na zawód i status społeczny. Głupotą jest myśleć, że tylko księża to pedofile . W Poznaniu u mnie w mieście ujęto chłopaka którego znałam od 10 lat molestował 12 latki takim zbokiem może okazać się Twój sąsiad ważne aby dziecią od małego mówić o tzw złym dotyku i być czujnym.

 36. tadeusz kopytko

  tadeusz kopytkoDag siden

  No to gdzie leży problem . Kościół i polityka chadzają za rączkę się trzymając ! Gdy by to mój brat zrobił , wypisał bym jego z rodziny , a w kościele traktuje się pedofilię jak drobny incydent . Przy poparciu państwa .

 37. Pawel Play

  Pawel PlayDag siden

  Nic po filmie się nie zmieni!!! Żyjemy w systemie kapitalistycznym. Dopóki kościół będzie finansowany z budżetu państwa nic się nie zmieni! Dopóki ludzie będą dawać na tacę nic się nie zmieni! Każda osoba dająca na tacę dokłada swoją cegiełkę do pedofilii. Przestańcie finansować pedofilię, bo każdy współfinansujący kościół jest po części winny tego procederu!!!

 38. lamocaccino

  lamocaccinoDag siden

  <a href="#" class="seekto" data-time="71">1:11</a>:00 Kancelaria Adwokacka Katarzyna Necel... dla takich jak pani jest specjalne miejsce w piekle za obrone pedofila 😈

 39. Marian Pazdzioch

  Marian PazdziochDag siden

  Co za karaluchy pedofilskie kościelne,syf!!!

 40. Maciej Rożek

  Maciej Rożek23 timer siden

  Witaj moralisto,twoje oblicze jest nieskalane ale nie,założę się że twoje życie jest bardziej brudne i syfiaste niż księdza pedofila.

 41. Marian Pazdzioch

  Marian PazdziochDag siden

  To trzeba torturować skalpować żywcem że skóry,sypać solą rany , a oni w nagrodę ich przenoszą do innej parafii...

 42. Mrozu

  MrozuDag siden

  To o tych pedofilach w kościele?

 43. Pawel Play

  Pawel PlayDag siden

  Tak, tak o księżach

 44. niewidzialna TV

  niewidzialna TVDag siden

  Oni wszyscy są winni za wspólne ukrywanie tych przestępców. Przeciętny katolik jest pasywny i nie ma odwagi protestować i zrobić coś z tym.

 45. Marian Pazdzioch

  Marian PazdziochDag siden

  Fajni ci księża tacy pomocni , ładnie śpiewają a to że czasem zgwałcą oj tam oj tam każdemu się może zdażyć popełnić błąd xd.

 46. PsyMorfeusz

  PsyMorfeuszDag siden

  Kazdy czasem musi sibie pogwalcic

 47. Marek Seget

  Marek SegetDag siden

  100 lat później to zgłaszają.... tragedia....Hajdasz idź się...

 48. kpt Kox

  kpt KoxDag siden

  Kiedy filmik o pedofilu rabinie 😀

 49. grey eminence

  grey eminence18 timer siden

  W Polsce rabinów jest garstka, za to księża pedofilów cała masa. Widzę, że wolałbyś, żeby dzieci były dalej krzywdzone po cichu, byle ktoś złego słowa nie powiedział na twój piękny kościółek.

 50. Iza KK

  Iza KKDag siden

  Filmików idź szukać na stronie z pornosami. Nie trywializuj tematu krzywdzonych dzieci.

 51. roman m

  roman mDag siden

  (Do pokrzywdzonych)Trzymajcie się chłopaki.Robicie coś niesamowitego i potrzebnego. Dzięki Wam i Waszej postawie,że mówicie o tym to się ukraca każdego dnia. Ludzie ,rodzice będą bardziej czujni. Jesteście wyjątkowymi osobami. Macie największą odwagę dzisiaj.Tak postępują prawdziwi męszczyźni.Pozdrawiam

 52. Pamela Palma Zapata

  Pamela Palma ZapataDag siden

  What a bitter taste it is to see that justice cannot be done ... at least with this movie I hope that people believe more in the victims, that there are more protests in the streets, outside the churches asking for justice and above all that never but another boy or girl is abused.

 53. Spankus

  SpankusDag siden

  Szokuje mnie ilość łapek w dół.

 54. grey eminence

  grey eminence18 timer siden

  Kazali w TVPIS minusować, bo chronią swoich.

 55. adni sony

  adni sonyDag siden

  A mnie szokuje ilość ludzi w kościele. Dalej płaszczą się przed czarną zaraz. Teraz to mądrzy bo pedfila a zaraz do kościoła bo chrzest, komunia i wesele i KASA dla księdza niech odda do kurii aby można było chronić gwałciciel. A potem chlanie.

 56. PsyMorfeusz

  PsyMorfeuszDag siden

  Mi ksiadz kazal dac wzamian za 5 z relugu na koniec

 57. marcycha

  marcychaDag siden

  mnie tez!

 58. Mateusz Urbanik

  Mateusz UrbanikDag siden

  CBŚ i prokuratora powinna działać natychmiast aresztować takich księży i biskupów na przesuchanie jak normalnych przestępców. Czas najwyższy po tylu latach przestać bronić kasty i wreszcie postawić ich przed sądy

 59. Daniel Daniel

  Daniel DanielDag siden

  Albo niech ludzie zrobią z nimi porządek

 60. Mars OdTylu

  Mars OdTyluDag siden

  religia to największa legalna mafia a świecie a ciemnogród wierzy we wszystko co tam powiedzą jeszcze na tace rzucają hehe

 61. TROJMIASTO3

  TROJMIASTO3Dag siden

  oj do zamku tam pznają takie aspekty miłości o jakim im się nie śniło....szkoda....pójdą na ochronki...szkoda.. TO LEK...

 62. rzenio56

  rzenio56Dag siden

  To sie w głowie nie mieści🤯

 63. Leo M

  Leo MDag siden

  "To się po prostu nie mieści w głowie". Biskup powinien mieć choć odrobinę sumienia aby chociaż utrudnić takiemu księdzu dalsze krzywdzenie dzieci. Może posługa w więzieniu, wojsku, hospicjum dla osób starszych.

 64. Cez666 ?

  Cez666 ?Dag siden

  Dobry dokument... Tylko nie rozumiem pani pełnomocnik,dzwoni i pyta czy rozmówca jest dziennikarzem czy policjantem na zakończenie rozmowy oznajmia że jest pełnomocnikiem we wszelkich sprawach.Po tygodniu od emisji jest oburzona że dane firmy adwokackiej wyciekły.I oznajmia że nie wiedziała o niczym bo nie miała wglądu w papiery. Oburzeni to są oglądający ten film, który pokazuje że oprócz oprawcy stoi za nim mnóstwo osób próbujących zataić prawdę.Ogladajacy ten dokument są oburzeni postawą prokuratury krajowej z panem Ziobro na czele.Od ostatniego roku po poprzednim filmie nie zrobiono nic co obiecywali mali z partii PiS tzn kuria może mieć wgląd w akta sprawy nawet gdy ksiądz nie jest księdzem(sic) Może trzeba czytać akta sprawy a potem wydzwaniać jako pełnomocnik. Chce pani poprawy swojego wizerunku? To proszę wziąć sprawę kogoś poszkodowanego przez księdza i doprowadzić do tego żeby już nigdy nikomu nie zrobił niczego złego, a nie być pełnomocnikiem księdza pedofila za którego kuria płaci niemałe pieniądze Pelnomocnik oskarżonego "we wszelkich sprawach" bez wglądu w akta sprawy...

 65. polak polaczek

  polak polaczekDag siden

  NIE MA ŻADNEGO BOGA .TO GUSŁA .WŁAŚNIE TE NIEROBY W SUTANNACH NA TYM BAZUJĄ OMAMIAJĄ DZIECI I STARSZE OSOBY.KOŚCIELNI PEDOFILE POWINNI BYĆ ZATRZYMYWANI BEZWZGLĘDNIE I STAWIANE IM PRZEZ PROKURATURE ZRZUTY, ,.SĄD, WYROK I BEZWZGLĘDNE WIĘZIENIE.KOŚCIELNE KLECHY JUŻ NIGDY NIE TŁUMACZYŁYBY ,ŻE SZATAN ICH OPĘTAŁ GDYBY DO PIERDLA TRAFILI.

 66. Takie tam

  Takie tamDag siden

  No nic kara śmierci dla każdego za takie coś i się skończy. Ale to już mafia PO-PIS i reszta złodziei musi to wprowadzić

 67. Listek PL

  Listek PLDag siden

  Pamiętajcie ludzie w kościele Boga nie znajdziecie

 68. M. OSKA

  M. OSKADag siden

  Masakra masakra wspolczuje tym chlopaka ze przezyli straszna krzywde a ksieza bez kary !!!!

 69. Zofia Hebda

  Zofia HebdaDag siden

  Księża są jak samoloty, gdy jeden się rozbije to wie o tym cały świat, a na niebie codziennie lata tysiące samolotów i o nich nikt nie słyszy

 70. Maciej Rożek

  Maciej Rożek23 timer siden

  Nobel dla Pani.Nic dodać nic ująć.

 71. Sebastian Sadowski

  Sebastian SadowskiDag siden

  Jak słyszę co ten "ksiądz" pedofil gada, O modlitwach, że wierzy w moc modlitwy mam ochotę mu coś zrobić. Jak tak można zgwałciłć tyle dzieci, w tak młodym wieku, które czasem nie mają świadomości co się dzieje. Dzieci w takim wieku boją się powiedzieć komu kolwiek co się im stało. Dziwię się że po takim czasie ten gwałciciel w dalszym ciągu jest księdzem. Dzięki temu co teraz obejrzałem jeszcze bardziej nie wierzę w kościół A tym bardziej w księży.

 72. Magnetic 123

  Magnetic 123Dag siden

  Ogromnie współczuję wszystkim ofiarom molestowania ...żadne terapie wam nie pomogą musicie żyć z tym ciężarem do końca życia 😢😞

 73. Polish Girl

  Polish GirlDag siden

  Jestem osobą wierzącą. Chodzę do kościoła i jest mi bardzo przykro, że takie przypadki się zdarzają. To nie powinno mieć miejsca. Powinni iść siedzieć za to co zrobili.. To już nie są księża. To są pedofile.

 74. Andreas Finter

  Andreas Finter19 timer siden

  @Polish Girl Gwałcenie nazwawszy pomyłka?

 75. Polish Girl

  Polish GirlDag siden

  Nie popieram tego, na tace nie daje. Zostałam wychowana w wierze, i nie zrezygnuje z tego, bo ktoś minął się z powołaniem.

 76. adni sony

  adni sonyDag siden

  Sumienie ci pozwala powiedzieć należę do kościoła chroniącego gwałcicieli?

 77. Andreas Finter

  Andreas FinterDag siden

  I dalej dajesz na tacę aby z tych pieniędzy mogli ci gwałciciele żyć? Dalej należysz do tej organizacji i ja popierasz? Czyli jesteś wespół winna.!!

 78. Kinga K.

  Kinga K.Dag siden

  TRZYMAJCIE SIĘ ❤️💔

 79. dfdfds fdsf

  dfdfds fdsfDag siden

  Dla zasięgu

 80. Jan Sobański

  Jan SobańskiDag siden

  Zastanawiam się czemu ci księża są aż tak bez szczelni żeby tak małych chłopów dotykać i molestować dopiero po 20 latach się litować nad nimi i przepraszać

 81. nettraveller

  nettravellerDag siden

  ja wiem, ja wiem! Szatan opętał księdza. i sprawa zamknięta nie dziękujcie, nie trzeba

 82. maniek maniek

  maniek maniekDag siden

  czarna mafia, jak każda organizacja religijna powinna być rozgoniona na całym świecie - zapanowałaby normalność

 83. Ciocia Borówa

  Ciocia BorówaDag siden

  Ja odrazu takiego człowieka wzięłabym za jaja i powiesiła na stryczku bez zbędnych tłumaczeń

 84. Joanna Maćkowiak

  Joanna MaćkowiakDag siden

  Straszne ... Nie mam słów !!! Jakby księża byli k... z innej gliny ulepieni , powinni być tak samo sądzeni . Najlepiej k... zamieść wszystko pod dywan i udawać że nic się nie stało. Śmiecie !!!

 85. iwonaaa

  iwonaaaDag siden

  Panie Tomku - na Pana ręce dla całej ekipy: podziwiam za odwagę i niezłomność w ustalaniu faktów; podziwiam za cierpliwość i spokój w mówieniu o tym; Dlaczego Chrystus nie zejdzie z tego krzyża i nie p.....źnie ich wszystkich, tych czarnych i purpurowych...... No bo przecież prawa ludzkie ich nie dotyczą!

 86. joanna kolodziejczyk

  joanna kolodziejczykDag siden

  Maestro M. Kącki - Poznańskie Słowiki ( Uwczesna władza w tym kościelna, rodzice ) - a kto został skazany za krzywdy tych chłopców ?

 87. joanna kolodziejczyk

  joanna kolodziejczykDag siden

  Polecam książkę opartą na faktach SODOMA - Hipokryzja i władza w Watykanie F.Martel

 88. joanna kolodziejczyk

  joanna kolodziejczykDag siden

  Co nie oznacza że ksiądz ( człowiek ) nie może być karany wg prawa cywilno karnego li tylko kościelnego

 89. joanna kolodziejczyk

  joanna kolodziejczykDag siden

  Sąd kościelny - sąd działający w imieniu Kościoła, którego wyroki opierają się na prawie kanonicznym. Sądy kościelne zostały ustanowione w początkach Kościoła, rozwinęły się od strony procedury w średniowieczu wraz z rozwojem doktryny prawa kanonicznego, która korzystała z kodeksu Justyniana opartego na tradycji prawa rzymskiego oraz pozostałych części Corpus Iuris Civilis oraz leges Romanae Barbarorum. Sądy kościelne rozstrzygały spory w ramach instytucji kościelnych, a na poziomie społecznym pełniły funkcje współczesnych sądów cywilnych, karnych i administracyjnych zwłaszcza tam, gdzie jurysdykcja świecka nie istniała lub nie miała możliwości faktycznego działania. W średniowieczu papieże ustanowili szczególny rodzaj sądów kościelnych podlegających im bezpośrednio. W ten sposób powstały trybunały Inkwizycji. Sądy kościelne miały w średniowieczu bardzo szeroki zakres jurysdykcji. Na wzór instytucji kościelnych w Europie rozwinęło się sądownictwo świeckie podlegające władzy państwowej. W efekcie jurysdykcja sądów kościelnych została znacznie ograniczona. Wprowadzenie zasady rozdziału kościoła od państwa zawęziło zakres prawa kościelnego do wewnętrznych sporów w instytucji religijnej (causae spirituales). Egzekucja wyroków sądów kościelnych została znała ograniczona wyłącznie do sankcji, które mógł zastosować kościół (ekskomunika, pozbawienie urzędów i tytułów kościelnych, itp). W wieku XX przeprowadzono reformę prawa kanonicznego, która ukształtowała współczesne zasady funkcjonowania sądów kościelnych.

 90. Aleksandra Alares

  Aleksandra AlaresDag siden

  ZNIEŚĆ CELIBAT!!!

 91. Magda Cwiekowska

  Magda CwiekowskaDag siden

  Brawo chłopaki.Dobra robota!

 92. Tom Szejo

  Tom SzejoDag siden

  Czekam aż Sekielscy zajmą się pedofilia w państwie, a nie tylko w kościele, boja się, ja też bym się bał

 93. Tom Szejo

  Tom SzejoDag siden

  @nettraveller a co ci zrobią księża?, A co mafia??

 94. nettraveller

  nettravellerDag siden

  żartujesz? Polska istnieje ok. 1000 lat, a kościół dwa razy dłużej. Większej odwagi wymaga wytykanie błędów kościoła niż państwa.

 95. Adam Nikt

  Adam NiktDag siden

  A ile osób powie: Babci nie przejdę na święta bo Wigilia to obrzęd pedofilskiej mafii? NIKT - tak wygląda walka. Ludzi wpierali i będą wspierać Kościół bo chcą mieć choinką czy ślub a że Ksiądz zgwałci dziecko to nie mój problem najwyżej dam komentarz w necie a ślub i tak wezmę.

 96. Konrad Kraus

  Konrad KrausDag siden

  @adni sony Ale czy pojedyncze, patologiczne przypadki tuszowania pedofilii oznaczają że cały Kościół jest całkowicie zepsuty i należy go opuścić? Osobiście uważam że trzeba go naprawić. Trzymając się przykładu z firmą która wylewa ścieki do rzeki, to ktoś eko powinien w pierwszej kolejności nie odchodzić z pracy, ale zgłosić to do odpowiednich organów. Wtedy mogłoby się przykładowo okazać że winnymi zanieczyszczeń nie jest cała firma, ale np. kierownik jednego oddziału który chciał zaoszczędzić. W takiej sytuacja z firmy wyleciałoby kilku winnych, ścieki nie byłyby wypuszczane do rzeki, a nasz eko człowiek nie musiałby nawet szukać nowej roboty. Rozubudowałem ten przykład, bo uważam że podobnie wygląda sytuacja w kościele. To nie jest tak że każdy jeden ksiądz jest pedofilem, a każdy biskup to tuszuje, a rozciąganie tego na cały KK uważam za nieuprawnioną generalizację.

 97. Andreas Finter

  Andreas FinterDag siden

  @Konrad Kraus Jeśli od teraz wiesz (zakładając ze wcześniej nie wiedziałeś) to należenie do tej organizacji jest poparciem wszystkiego co reprezentuje łącznie z popieraniem tuszowanie pedofili. Pójście do kościoła oznacza zgodę na to się tam dzieje. Nie wyobrażam sobie aby mnie błogosławił ksiądz który przyjmuję polecenia od tuszujących gwałty. Jeśli urzędnik jest skorumpowany a za to dostanie co najwyżej przeniesienie lub naganę to całe państwo jest złe. Tu tak mamy.

 98. adni sony

  adni sonyDag siden

  @Konrad Kraus Skoro ta instytucja, organizacja czyli Kościół chroni gwałcicieli i pedofili i z tego co daje się na tace idzie na tą obronę to jest to uczestniczenie w ich obrządkach jest akceptowaniem ich moralności i wspieranie pedofilskiej mafi. Jeśli jesteś eko a pracujesz w firmie co wylewa ścieki do rzeki to znaczy ze też to popierasz bo to jest milcząca zgoda. Tak samo jest z religią, państwem. Zawsze możesz zmienić wyznanie albo się przeprowadzić skoro przepisy danego kraju godzą w twoje przekonania. Jak można pracować w takiej organizacji? To jest to samo!! TO nie ja to inni.

 99. Konrad Kraus

  Konrad KrausDag siden

  Nie uważasz, że nazywanie instytucji która ma dwa tysiące lat "pedofilską mafią", jest grubą przesadą? Nie ma wątpliwości że ta oraz wiele innych historii o pedofili w Kościele jest tragiczna i wymaga największego potępienia. Trzeba też dążyć do tego by tacy ludzie nie byli traktowani przez prawo wyjątkowo ze względu na koloratkę. Jednakże na jakiej podstawie sądzisz że cały Kościół rzymskokatolicki jest taki? Czy jeśli wśród urzędników trafiają się ludzie skorumpowani, to znaczy że z gruntu złe jest całe państwo?

 100. Glorpi

  GlorpiDag siden

  ZROBIC Z NIMI TO CO ONI DAWNIEJ ROBILI Z CZAROWNICAMI

 101. Zby pomp

  Zby pompDag siden

  i dobrze niech prawda wciąż wychodzi na jaw

 102. Andreas Finter

  Andreas FinterDag siden

  Minęła Niedziela a w Kościele dalej tłumy wpierające pedofilów. Tak wygląda rzeczywistość. Na NO-gos sami mądrale a w realu Wasza Ekscelencjo, Księże... bo każdy chcę mieś chrzest, komunie i ślub. Jakoś nie widzę zmiany: kto odmówi udziału w weselu,chrzcinach, roczku czy komunii bo to jest uroczystość bo ceremonii w organizacji pedofilskiej?

 103. a r i

  a r iDag siden

  Ale mi przykro. Oglądać to, widzieć że te osoby które bronią tych księży, po prostu prosto w oczy mówią ci tak przykre rzeczy. Jakby to tylko był pusty czyn, który nie odbył się na psychice tego mężczyzny. Boli mnie tak bardzo, gdy ludzie uciekają świadomie od prawdy. Nie wiem co ludzie mają w głowie, żeby chronić takie osoby. Współczuję bardzo ofiarom, mam nadzieje ze kiedyś wyjdą na prostą i chociaż w połowie o tym zapomną i zaczna "normalnie" żyć, chociaż wiem że z tyłu głowy zawsze będzie ten obraz tego.

 104. Andreas Finter

  Andreas FinterDag siden

  Bronią bo muszą. Babcia obiecała kasę na ślubie to bornią bo chcę kasę. Tak wygląda hipokryzja w PL. Na żywo nikt nie odmówi udziału w weselu choć to jest ucztowaniu po wsparciu iranizacji pedofilskiej.

 105. Jacek H

  Jacek HDag siden

  Widziałem. Księża na księżyc. Nikomu kościoły, księża, zakonnice i inne wynalazki nikomu do niego nie są potrzebne. Jak chcesz się modlić to złóż ręce i się módl w domu na ulicy w piwnicy w pociągu gdzie tylko dusza zapragnie. Wszystkich ale to wszystkich zwyrodnialców bez wyjątku najpierw na wazektomie, potem zaś na krzesło, gwoździe w kolana i pod akumulator. Za sam dokument oczywiście szacun. Martwi mnie tylko co to się dzieje w naszym kraju i nie chodzi tu tylko o teraźniejszy czas. Jest dramat i brak słów.